Blog

Vývoj mobilních aplikací. Co by měl zákazník vědět?

Platební systémy, vzdělávací platformy, zdravotní aplikace, fitness trackery, rezervace hotelů, letenek, přivolání taxi, doručovací a zábavní služby - tyto a mnohé další mobilní aplikace se staly součástí našeho života. Analytici předpovídají, že trh s mobilními aplikacemi bude i nadále růst. Do konce roku 2026 by mohl dosáhnout 542,8 miliardy dolarů.

Pro koho a k čemu?
Do mobilních telefonů se každoročně nainstaluje více než 200 miliard aplikací. Životnost průměrné mobilní aplikace je přitom krátká - pouhých 6 dní! Uživatelé si aplikaci stáhnou, nainstalují do mobilního telefonu, vyzkouší ji a ve většině případů ji smažou. Právě tento bod je třeba vzít v úvahu hned na začátku vývoje nového produktu. Je důležité si uvědomit, pro koho a za jakým účelem je nová mobilní aplikace vytvářena?
Začátek
Před zahájením vývoje si specialisté společnosti Sapsan Plus s.r.o. společně se zákazníkem prostudují typ mobilních aplikací, které ho zaujaly. Pochopí jejich strukturu, zjistí úroveň složitosti a funkčnosti.

Vývoj multifunkční mobilní aplikace s vysokou zátěží (např. pro objednávání jídla, volání taxi, rozvoz zboží, bankovní operace, mobilní internetové obchody) vyžaduje další složité integrace, zapojení služeb třetích stran a také sběr a analýzu dat.

Nápad a koncepce
Vše začíná nápadem. Zákazník by měl jasně definovat, jaký problém bude jeho aplikace řešit a jaké úkoly by měla plnit. V této fázi produktový manažer, architekt a zákazník definují: cílovou skupinu, hlavní funkce a vlastnosti aplikace.

Návrh a vývoj
Při vývoji struktury aplikace a jejího designu je důležité dohodnout se se zákazníkem na hlavních požadavcích na rozhraní a uživatelské prostředí. Uživatelsky přívětivý a atraktivní design je 90 % úspěchu aplikace. Za konečnou dohodnutou se považuje specifikace, která uspokojí zákazníka i vývojáře.
Vývoj a programování
Ve stejné fázi se definují prvky technické architektury projektu a schvaluje se technologický stack, rozhraní na straně serveru a API. Vytvářejí se hlavní funkce aplikace, integruje se aplikace s externími službami a databází.

Testování a ladění
Kvalitní a promyšlené testování ve všech fázích vývoje pomáhá odhalit slabá místa v kódu a ověřuje bezpečnost celé aplikace.

Puštění a nasazení
Po úspěšném testování je aplikace připravena ke spuštění. Zákazník a vývojáři obvykle společně vypracují plán spuštění, vyberou platformy (iOS, Android) a způsoby doručení (App Store, Google Play).

Podpora a aktualizace
Po uvedení aplikace na trh začíná fáze podpory a aktualizací. Zákazník může provádět změny na základě zpětné vazby od uživatelů a také provádět vylepšení a přidávat nové funkce.
Kterou aplikaci si vybrat?
Existuje několik přístupů k vývoji mobilních aplikací. Nativní aplikace je vytvořena od základu v některém z programovacích jazyků pro konkrétní operační systém (Android nebo iOS), zařízení nebo platformu. Progresivní webová aplikace umožňuje nainstalovat webovou stránku do chytrého telefonu jako aplikaci a její rozhraní se snadno přizpůsobí malým obrazovkám. Hybridní aplikace je symbiózou nativní a progresivní webové aplikace, která je vhodná pro různé mobilní operační systémy. Při vývoji aplikací, které mohou běžet na různých operačních systémech, se používá technologie pro vývoj mobilních aplikací napříč platformami. Takové aplikace lze zkompilovat pro různá zařízení a platformy, což činí multiplatformní aplikace obzvláště oblíbenými.

Společnost Sapsan Plus vytváří multiplatformní a nativní aplikace pro různé operační systémy. Vytváříme produkty pro iOS s využitím jazyků Objective-C a Swift a specializujeme se na vývoj pro Android s využitím jazyků Java a Kotlin.
PRO SVŮJ PROJEKT
VŠE CO POTŘEBUJETE
Používáme soubory cookie, pixely a další technologie (souhrnně „cookies“), abychom rozpoznali váš prohlížeč nebo zařízení a dozvěděli se více o vašich zájmech se základními funkcemi a službami pro další účely... Přečíst více
OK