Blog

Co je MVP?

Jsou chvíle, kdy máte nápad na mobilní aplikaci, tým vývojářů vytvoří produkt, investuje do něj velkou částku peněz, uvede ho na trh a zahájí jeho propagaci. A najednou se ukáže, že o to nikdo nemá zájem, nebo že spotřebitel ještě "nedospěl" a nepřijal novinku! Bohužel si to uvědomili příliš pozdě!
"Pokud se za svůj produkt nestydíte, pak jste ho uvedli na trh příliš pozdě," říká spoluzakladatel společnosti LinkedIn Reid Hoffman.
Vývoj většiny digitálních řešení se vyplatí začít s MVP (minimum viable product). Tento termín je známý nejen ve světě startupů. Velké společnosti ji již dlouho používají k testování nápadů a procesů.
Testování nápadů
MVP je jednoduchá verze produktu připravená ke spuštění, vhodná k testování a používání, maximálně zjednodušená mobilní nebo webová aplikace. MVP se nezajímají o design a dávají přednost funkčnosti; to zajišťuje zejména rychlé spuštění a umožňuje rychlejší zpětnou vazbu a odezvu od uživatelů.
Koncept lean startup a cyklus build-measure-learn vymyslel americký podnikatel Eric Ries a stal se populárním v roce 2008. MVP šetří čas při vytváření produktu, protože testování probíhá ve všech fázích vývoje produktu. Tento přístup umožňuje získat maximum informací o potřebách a preferencích zákazníků při použití minimálních technologií a zdrojů, aniž by bylo nutné investovat čas a peníze do vytvoření celého produktu.
Příprava
Před spuštěním konceptu a zahájením procesu vývoje MVP společnost Sapsan Plus studuje požadavky cílové skupiny, provádí průzkum trhu a studuje analytiku a konkurenci. Z dlouhodobého hlediska: čím více dat společnost má, tím větší má šanci na úspěch. Práce na projektu začíná vizuální identitou, diagramy, výkresy, modely, wireframy a obrazovkami.
Struktura
Uživatelský komfort je základem každého projektu, který společnost Sapsan Plus navrhuje. Rychlá integrace velkého množství funkcí může odvést pozornost uživatele od hlavní myšlenky produktu a zhoršit interakci s ním. Proto se v procesu vývoje MVP vybírá nejefektivnější a nákladově nejefektivnější způsob integrace hlavních funkcí produktu. V této fázi je důležité identifikovat základní prvky projektu, které samy o sobě budou schopny uspokojit 80 % jeho potřeb.
Spuštění a zpětná vazba
MVP je vysoce kvalitní, snadno použitelná a atraktivní verze konečného produktu. Vytvoření MVP je časově náročný a zodpovědný proces. Pro další rozvoj kvality je důležité neustále získávat zpětnou vazbu od uživatelů.
I ten nejkomplexnější a nejkvalitnější průzkum trhu je založen na předpokladech a zobecněních. Zpětná vazba od skutečných uživatelů je konkrétní a je snazší na jejím základě provádět opravy, přidávat a vytvářet nové funkce. Testování produktu v počáteční fázi zaručuje, že výsledek bude splňovat očekávání uživatelů.
Testování
Po spuštění zákaznického MVP pokračuje společnost Sapsan Plus v testování produktu, jeho klíčových funkcí a analyzuje chování uživatelů prostřednictvím iterací (Validated Learning). Tento proces se opakuje, dokud není vývoj dokončen.
Vytvořte MVP a nesnažte se ho zdokonalit najednou. Nezapomeňte, že MVP se časem zlepšují. MVP pomáhají šetřit peníze, zlepšují vývoj aplikace a budují databázi zákazníků před oficiálním uvedením na trh.
PRO SVŮJ PROJEKT
VŠE CO POTŘEBUJETE
Používáme soubory cookie, pixely a další technologie (souhrnně „cookies“), abychom rozpoznali váš prohlížeč nebo zařízení a dozvěděli se více o vašich zájmech se základními funkcemi a službami pro další účely... Přečíst více
OK