Blog

Proč je důležité mít kvalitní kód?

Pro zákazníka softwaru je velmi často obtížné porozumět významu pojmu „kvalitní kód“. Pro člověka, který se nezabývá programováním, je to opravdu dost abstraktní pojem. Pro nespecialistu je těžké pochopit, jak to ovlivňuje příjmy a obchodní výsledky.
Není pochyb o tom, že hlavním argumentem ve prospěch tohoto konceptu je, že pouze spolehlivé a prověřené IT firmy jsou schopny vyvinout kvalitní produkt „na první pokus“ a bez dalšího utrpení pro zákazníka. Z dlouhodobého hlediska může nekvalitní kód snadno ovlivnit příjmy společnosti, i když to z pohledu koncového uživatele vypadá dobře.
Nekvalitní programovací postupy vedou k bezpečnostním zranitelnostem a zvyšují riziko útoků na software z externích zdrojů.
Vývojáři softwaru společnosti Sapsan Plus s.r.o. pracují ve vývojovém prostředí Clion integrovaném pro programovací jazyky C a C++. Při své práci používají více než jeden nástroj pro kontrolu kódu pro zabezpečení, mezi nimiž účinným a produktivním je SonarLint. SonarLint je statický analyzátor, plugin, který snadno a přesně detekuje problematický kód s chybami v systému. Tyto chyby přitom nejen nachází, ale i opravuje. Plugin se integruje s většinou programovacích jazyků: C, C++, Java, JavaScript, TypeScript, Python, C#, Kotlin, Ruby, HTML a PHP.
Aby bylo možné lépe vyhovět obecným nastavením projektové analýzy a jazykovým pravidlům, programátoři společnosti Sapsan Plus s.r.o. používají analyzátor kódu SonarLint spolu s platformou SonarQube. SonarLint i SonarQube mají stejné analyzátory statického zdrojového kódu, a to je důležité, protože jsou napsány hlavně pomocí technologie SonarSource.
nejdražší chyba

Za klasický příklad fatální chyby a nekvalitního kódu je považováno to, co se stalo v roce 1996 s komerční nosnou raketou Ariane 5. 36 sekund po startu musela být kvůli četným softwarovým poruchám zničena. Výroba raket stála téměř 8 miliard dolarů a v době exploze nesla náklad v hodnotě 500 milionů dolarů.

Ukázalo se, že počítač naváděcího systému rakety se neúspěšně pokoušel převést pouze jeden údaj – boční rychlost. Vtěsnat 64bitové číslo do 16bitového prostoru se nepodařilo! Příliš velké číslo vedlo k chybě přetečení zásobníku. Vadný software způsobený špatnou kvalitou kódu může vést k obrovským ztrátám a dokonce k neúspěchu podnikání.

Proto je při objednávání softwaru tak důležité jasně pochopit, jak profesionální a slušný dodavatel je. Jaké metody používá při kontrole kódu. Již od prvních dnů spolupráce se společností Sapsan Plus sro má zákazník jasnou představu o tom, jaké kroky vývojový tým podnikne, jsou jasně prodiskutovány budoucí potřeby změny a rozšíření kódu a diskutována jeho funkčnost. Jasné a přesné požadavky na specifikaci projektu jsou klíčem k jeho úspěšné realizaci.
Kontrola kódu je rozšířená inženýrská praxe ve všech významných technologických společnostech, včetně Microsoftu, Google, IBM. Neustálé zlepšování kvality kódu je jednou z výhod společnosti Sapsan Plus s.r.o., naši vývojáři ji kontrolují minimálně jednou denně.
PRO SVŮJ PROJEKT
VŠE CO POTŘEBUJETE
Používáme soubory cookie, pixely a další technologie (souhrnně „cookies“), abychom rozpoznali váš prohlížeč nebo zařízení a dozvěděli se více o vašich zájmech se základními funkcemi a službami pro další účely... Přečíst více
OK